(804) 741-1599           info@endorphinfitness.com  

VHBG Youth Triathlon 2016 Results

VHBG Youth Triathlon 2016

Age Group Results

August 20, 2016


Results By Running Kids


Junior Division (5-9)

Girls Ages 5-7

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Lily Stimson

6

1

00:59

01:24

2

07:28

00:44

2

05:32

16:07

2

9

Marie Morgan

7

2

01:06

02:54

1

04:42

01:05

6

06:36

16:23

3

12

Ellie Harlow

6

5

01:15

01:27

3

07:53

00:41

3

05:50

17:06

4

14

Claire Brueseke

7

4

01:14

01:19

6

09:50

00:33

1

05:29

18:25

5

15

Libby Keeton

6

3

01:10

02:23

4

07:59

01:01

4

05:53

18:26

6

24

Julia Janus

7

7

01:29

03:18

5

08:33

01:04

5

06:00

20:24

7

26

Liliana Young

7

6

01:23

01:03

7

13:08

00:33

7

08:07

24:14

Girls Ages 8-9

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Annika Rogerson

9

1

00:33

00:48

1

05:13

00:31

3

05:01

12:06

2

2

Andrea Rogerson

8

2

00:36

00:52

2

05:35

00:32

1

04:45

12:20

3

3

Hadley Harlow

8

5

00:46

01:10

4

06:42

00:44

4

05:01

14:23

4

4

Abby Jessup

9

3

00:37

00:48

8

07:42

00:25

2

04:52

14:24

5

5

Emily Beggerow

8

4

00:39

01:22

6

07:04

00:38

7

05:21

15:04

6

6

Austin Harlow

8

10

00:54

00:57

5

06:58

00:32

9

05:48

15:09

7

7

Olivia Patrick

9

7

00:50

00:54

10

07:47

00:36

10

05:51

15:58

8

10

Abby Dart

8

11

00:55

01:50

9

07:46

00:48

5

05:07

16:26

9

11

Natalie Stoudt No Award

9

9

00:52

01:38

7

07:41

00:39

11

05:53

16:43

10

13

Ashley Murphy

8

15

01:08

02:45

11

07:58

00:41

8

05:24

17:56

11

16

Moriah Witherby

9

19

01:22

01:28

14

08:26

00:50

14

06:24

18:30

12

17

Hannah Seidman

9

8

00:51

01:58

12

08:14

00:44

17

06:49

18:36

13

18

Page Minihan

8

14

01:04

01:27

13

08:15

00:47

18

07:07

18:40

14

19

Lindsay Meadows

9

6

00:47

01:34

17

09:38

00:54

12

05:55

18:48

15

20

Emma Murphy

9

17

01:16

01:43

3

06:31

00:44

20

08:55

19:09

16

21

Reese Hensley

8

12

00:58

02:27

16

09:37

00:57

6

05:16

19:15

17

22

Audrey Hunt

8

20

01:27

01:22

15

09:07

00:44

16

06:43

19:23

18

23

Camden jefferson

9

18

01:19

01:21

19

10:45

00:49

13

05:56

20:10

19

25

Grace Bumgarner

8

16

01:09

02:43

18

10:25

00:58

19

07:10

22:25

20

27

Marissa McFadden

9

13

01:00

03:01

20

14:48

00:58

15

06:28

26:15

Boys Ages 5-7

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Zach Fisher

6

3

01:05

01:01

1

05:49

00:37

2

05:02

13:34

2

8

Truett Bozich

7

5

01:11

02:09

 

 

 

05:19

3

05:06

13:45

3

15

Hugh Martin

7

7

01:14

01:46

2

06:18

00:38

5

05:15

15:11

4

16

Chason Beggerow

7

1

00:51

01:55

4

06:59

00:43

1

04:57

15:25

5

17

Jacob Acey

7

2

01:03

01:58

3

06:28

00:34

6

05:26

15:29

6

24

Ethan Hunt

6

4

01:06

01:18

8

09:01

00:47

4

05:10

17:22

7

25

Davis Bain

6

11

01:37

01:43

5

07:40

00:49

8

05:36

17:25

8

27

Danny Heyworth

7

10

01:27

01:34

7

08:06

00:37

9

05:58

17:42

9

28

Cooper Smith

7

6

01:11

01:35

6

08:01

00:40

10

06:16

17:43

10

30

Mason Acey

6

8

01:18

02:13

9

09:21

00:46

7

05:34

19:12

Boys Ages 8-9

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ian Henderson

9

1

00:38

00:45

2

04:55

00:24

1

03:42

10:24

2

2

Jimmy Beard

9

2

00:38

00:47

3

05:05

00:22

2

04:04

10:56

3

3

Jude Gillespie

9

3

00:39

00:54

1

04:54

00:30

3

04:06

11:03

4

4

Evan Sargent

9

17

01:07

00:54

7

06:19

00:34

5

04:28

13:22

5

6

Cannen Harlow

9

6

00:43

01:12

4

05:43

00:34

19

05:23

13:35

6

7

Ian Bain

9

4

00:39

01:06

5

06:00

00:36

16

05:19

13:40

7

9

Brody Savage

8

9

00:45

00:53

10

06:33

00:33

13

05:13

13:57

8

10

Nick Gemmill

9

5

00:41

01:03

15

07:32

00:32

4

04:21

14:09

9

11

Zachary Ng

8

10

00:47

00:57

6

06:15

01:01

10

05:11

14:11

10

12

Benjamin Butler

8

14

00:55

01:13

8

06:23

00:40

11

05:12

14:23

11

13

Reagan Keeton

8

11

00:48

01:16

9

06:24

00:39

14

05:16

14:23

12

14

Gryffin Jones

8

7

00:44

01:22

11

07:02

00:38

12

05:13

14:59

13

19

Owen Murdock

8

12

00:49

01:38

16

07:39

00:41

6

04:44

15:31

14

18

Boden Brueseke

9

16

00:59

01:31

14

07:27

00:33

8

05:01

15:31

15

20

dalton weiss

8

8

00:44

01:32

12

07:10

00:38

20

05:39

15:43

16

21

Clifford Smith

9

13

00:51

01:09

17

08:17

00:35

9

05:09

16:01

17

22

Rylan Sumner

8

15

00:58

01:46

13

07:15

00:58

18

05:22

16:19

18

23

Jeremiah Morgan

9

19

01:21

01:24

18

08:28

00:50

7

04:56

16:59

19

26

Oliver Murphy

8

20

01:25

01:33

20

08:35

00:43

15

05:19

17:35

20

29

Nolan Shenkman

8

18

01:10

02:05

19

08:32

00:49

17

05:20

17:56

Senior Division (10-14)

Girls Ages 10-11

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Maddie fisher

10

1

01:10

00:52

1

09:31

00:27

1

08:53

20:53

2

4

Caroline Osenga

11

2

01:17

01:07

2

10:32

00:57

3

10:13

24:06

3

5

Chloe Paget-Brown

10

7

01:33

01:01

3

11:41

00:38

2

09:31

24:24

4

8

Audrey Bates

11

4

01:24

01:27

4

12:53

00:34

4

10:23

26:41

5

10

Meg Harrison

10

6

01:31

01:18

9

15:01

00:42

5

10:54

29:26

6

12

Zoe Savage

11

3

01:18

01:18

5

12:59

00:50

8

14:42

31:07

7

13

Alyson Seidman

11

8

01:40

01:46

10

15:22

00:50

6

11:45

31:23

8

16

Celia Acey

10

9

01:45

02:34

8

14:50

00:43

7

13:47

33:39

9

17

Kali Witherby

11

13

02:36

01:35

7

14:47

00:50

9

15:24

35:12

10

18

Rebekah Carper

11

12

02:28

01:17

6

14:17

01:09

12

16:25

35:36

11

19

Arushi Mitra

10

10

02:10

01:47

11

16:45

01:01

10

15:24

37:07

12

20

Demi Stratiou

10

11

02:25

01:41

12

17:06

00:58

11

15:57

38:07

13

21

Addisan Taylor

10

5

01:30

02:32

13

20:34

01:01

13

19:11

44:48

Girls Ages 12-14

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Anneliese Rogerson

12

1

01:03

00:54

1

09:59

00:32

4

10:09

22:37

2

3

Madeline DuBois

12

3

01:21

00:55

3

11:35

00:31

1

09:06

23:28

3

6

Kate Harrison

12

 

 

 

02:10

5

13:02

00:34

2

09:40

25:26

4

7

Sophie Watson

14

2

01:13

01:25

4

12:39

00:37

3

10:08

26:02

5

9

Grace Rosemond

14

4

01:24

01:30

2

10:56

00:41

6

12:15

26:46

6

11

Ellie Griffin

12

5

01:28

01:48

7

14:36

00:46

5

12:04

30:42

7

14

Mae Ditterline

14

6

01:55

01:25

8

15:10

00:42

7

12:22

31:34

8

15

Faith Witherby

13

7

01:56

01:29

6

13:44

00:45

8

15:31

33:25

Boys Ages 10-11

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Joshua Gray

11

3

01:11

00:52

1

09:27

00:39

2

07:30

19:39

2

4

Patrick Harlow

10

5

01:17

01:05

2

09:52

00:42

4

08:26

21:22

3

5

Cameron McKay

11

1

01:06

00:54

5

10:52

01:32

3

08:05

22:29

4

7

Braeden Weiss

11

4

01:16

00:50

3

10:19

00:35

11

10:23

23:23

5

9

Jack Boyles

11

8

01:23

01:08

6

11:20

00:48

8

09:31

24:10

6

12

Cooper Weiss

10

2

01:09

00:55

4

10:24

00:40

14

11:57

25:05

7

13

Jake Janus

11

9

01:28

01:33

9

11:57

00:44

7

09:26

25:08

8

14

Caleb Harlow

10

16

02:01

00:58

8

11:33

00:32

12

10:37

25:41

9

15

Ben Foster

10

15

01:59

01:06

12

12:55

00:32

5

09:10

25:42

10

16

Ethan Sargent

10

11

01:39

01:04

14

13:21

00:31

6

09:16

25:51

11

19

Colin Dart

10

6

01:19

01:44

11

12:46

00:41

9

09:59

26:29

12

20

Jake Shenkman

11

18

02:21

01:13

13

13:04

00:38

10

10:21

27:37

13

22

Jaxon Brooks

10

7

01:23

01:26

7

11:24

00:22

18

14:43

29:18

14

23

Jackson Wright

10

10

01:35

01:07

16

15:39

00:38

13

10:57

29:56

15

24

John Paul Janus

11

17

02:06

02:05

15

13:21

01:04

15

12:25

31:01

16

25

Payton Griffin

10

12

01:48

01:21

17

16:02

00:40

16

12:30

32:21

17

26

John Proulx

10

13

01:49

01:54

19

22:09

01:02

1

07:20

34:14

18

27

Theo Butler

11

19

11:37

01:27

10

12:16

00:44

17

12:36

38:40

19

29

Charlie Bender

10

14

01:56

01:53

18

19:45

01:01

19

15:42

40:17

Boys Ages 12-14

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Dillon McKay

14

2

01:06

00:52

1

09:32

00:26

1

07:35

19:31

2

3

Liam Savage

13

1

01:06

01:04

2

10:07

00:34

2

08:01

20:52

3

6

jonathan murphy

12

3

01:07

01:02

4

10:20

00:30

4

10:21

23:20

4

8

Tommy Beard

12

5

01:17

00:54

3

10:18

00:27

6

10:47

23:43

5

10

Tyler Morgan

12

6

01:23

01:21

8

11:26

00:35

3

09:36

24:21

6

11

Nick Stratiou

12

10

01:41

00:50

5

10:58

00:29

7

10:49

24:47

7

17

Thaddeus Martin

12

8

01:38

01:58

6

11:08

00:53

5

10:29

26:06

8

18

Brennan Lane

12

4

01:09

01:15

9

12:07

00:28

8

11:25

26:24

9

21

Alex Paget-Brown

13

7

01:25

01:31

7

11:19

00:33

9

13:07

27:55

10

28

Daniel Murphy

12

9

01:38

01:28

10

18:43

00:45

10

16:15

38:49

VHBG Division

Girls All Ages

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kayla Brockington

16

1

02:03

01:39

1

23:53

01:01

1

15:22

43:58

Boys All Ages

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Troy Anderson

16

1

01:31

00:59

1

10:38

00:22

1

09:04

22:34

2

2

Alex Houck

12

2

01:59

02:03

2

14:34

00:49

2

15:31

34:56

United Athlete Divsion

United Athlete – Boy

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ben & Zachary Bumgarner

11

1

01:10

 

1

12:52

01:32

1

09:58

25:32

Modified Bike Course

Female 0-99

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Hazel Gillespie

7

2

01:02

01:37

1

03:39

01:07

1

05:12

12:37

2

2

Erin DeFazio

7

1

00:55

01:23

2

04:10

00:57

2

06:10

13:35

3

3

Hailey Hensley

5

4

01:55

02:39

 

 

 

10:16

3

06:48

21:38

4

4

Campbell Taylor

8

3

01:13

03:04

3

26:59

01:14

4

07:55

40:25

*Overall place within gender.

Get training tips, inspiration, and promos delivered weekly!

Sign Up